Coraz lepsza jakość sanitariatów w Polsce

Coraz lepsza jakość infrastruktury publicznej w Polsce nie omija również toalet publicznych. Oczywiście i tutaj jak nieomal w każdej dziedzinie są różne standardy. Jednakowoż jeśli chodzi o wzorzec higieny w tego typu miejscach, w porównaniu do choćby lat 80-tych zeszłego wieku sytuacja zmieniła się radykalnie na korzyść. Wpływ ma na to przede wszystkim konkurencja na rynku i też to że prywatna właściciele dbają o swoją własność a to co pozostało publiczne jest poddane publicznej ocenie.

Miejsc gdzie udostępnione są toalety dla ogółu jest coraz większa ilość. Są to kina, teatry, kluby, puby, restauracje, ale także stacje benzynowe, na których to jeszcze w latach 90-tych WC wcale nie było standardem.

Poziom higieny danej toalety publicznej zależy nade wszystko od wagi jaką do zachowania czystości przywiązuje właściciel tego konkretnego miejsca. Toaleta nieestetyczna może skutecznie zniechęcić konsumentów do następnych odwiedzin i po prostu źle przemawia o właścicielu.

W miejscach użyteczności publicznej można spotkać często sanitariaty na bardzo wysokim poziomie, i to zarówno pod kątem czystości, oprzyrządowania jak i całego wystroju.

Toalety w miejscach publicznych, takich jak chociażby stacje benzynowe, kina, galerie handlowe są bardzo często eksploatowane bardzo intensywnie, więc służby odpowiedzialne za zachowanie higieny winny codziennie doprowadzać te pomieszczenia do porządku. Zignorowanie jednego dnia widać w takim miejscu bardzo wyraźnie.

Schematyczne wyposażenie toalety publicznej to tak oczywiste elementy jak muszle klozetowe, pisuary, umywalki, dozowniki mydła w płynie, podajniki ręczników lub suszarki do rąk.

Różne standardy wyposażenia toalet publicznych na przykładzie suszarek do rąk

Suszarki do rąk to bardzo praktyczne urządzenie pozwalające na higieniczne osuszenie rąk. Osuszanie polega na działaniu właściwie mocnego nurtu ciepłego powietrza. Uruchomienie odbywa się często na zasadzie fotokomórki – należy ustawić ręce w prawidłowym miejscu. Zdarzają się też włączniki na przycisk. Modeli suszarek do rąk jest bardzo dużo, większość funkcjonuje jednakże w podobny sposób – tzn.: jest jeden wylot powietrza. Spotkać można również tak zwane suszarki kieszeniowe, gdzie powietrze jest kierowane na ręce z dwóch stron.


suszarki do rąk metalowe


Jak prawdopodobnie we większości typów urządzeń kupić można suszarki z nieco gorszych budulców, często plastikowe, mniej odporne na zużycie jak i te wykonane z materiałów odporniejszych na przykład z obudową metalową.